22 sierpnia 2018 roku o godzinie 11:00 przeprowadzono powiatowe ćwiczenia ratownicze z użyciem wydzielonych sił odwodów operacyjnych, z terenu powiatu kieleckiego i jędrzejowskiego. Miejscem ćwiczeń był odcinek drogi ekspresowej S7 na granicy powiatów kieleckiego i jędrzejowskiego. Ćwiczenia zorganizowano w związku z planowanym na koniec sierpnia 2018 roku oddaniem do użytku dziesięciokilometrowego odcinka drogi S7.

Założenia do ćwiczeń obejmowały trzy zasadnicze epizody, które w założeniu spowodowały określoną reakcję służb ratowniczych oraz innych podmiotów zaangażowanych w ćwiczenia.

Epizod pierwszy zakładał, że na drodze ekspresowej S7 w kierunku Krakowa, na wysokości miejscowości Tokarnia dochodzi do zderzenia pięciu samochodów osobowych i samochodu ciężarowego. W wyniku karambolu poszkodowanych zostaje łącznie 19 osób w tym 7 osób znajdujących się w pojazdach, jedna z osób uwięziona pod samochodem ciężarowym, 9 osób które samodzielnie opuściły samochody i 2 osoby oddaliły się z miejsca wypadku.
Epizod drugi zakładał, że na drodze ekspresowej S7 w kierunku Kielc na wysokości miejscowości Brzegi w wyniku niezachowania ostrożności i niedostosowania prędkości do panujących warunków dochodzi do zderzenia samochodu osobowego i samochodu cysterny. W wyniku zdarzenia następuje rozszczelnienie płaszcza cysterny i pożaru strumieniowego ulatniającego się gazu propan - butan. W wyniku pożaru ogrzewany jest płaszcz cysterny co stwarza zagrożenie wybuchem. Na ekspozycję niebezpieczną substancją narażone są dwie osoby poszkodowane zakleszczone w samochodzie osobowym oraz kierowca cysterny.

Ćwiczenia były okazją do sprawdzenia obowiązujących procedur ratowniczych oraz zasad w zakresie współpracy ze innymi służbami takimi jak: Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja , Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Kielcach , Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odział w Kielcach.

Ćwiczenia obserwował zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego st.bryg. Robert Sabat,  z zastępcą naczelnika wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach oraz zespół rozjemców z sąsiednich powiatów, którzy dokonają oceny prowadzonych działań ratowniczych.

 W ćwiczenia udział brało 29 zastępów ratowniczych i 120 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych z powiatu kieleckiego i jędrzejowskiego.

Pomocy w organizacji  ćwiczeń udzielił główny wykonawca drogi S7 firma Salini Polska, która udostępniła teren do przeprowadzenia ćwiczeń, pojazdy i sprzęt do wykonania pozoracji oraz zaplecze logistyczne.

Parking na potrzeby utworzenia punktu przyjęcia sił i środków udostępniło Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Opracował:  mł.bryg. Mariusz Góra
Zdjęcia: Katarzyna Klepacz, Ryszard Haba.

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie

ul. Reymonta 5, 28-300 Jędrzejów

Telefon kontaktowy

fax. 41 386 52 02

Elektroniczna skrzynka podawcza

/0xsb2i22kk/skrytka