22 kwietnia po godzinie 2:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie otrzymało informację, że w miejscowości Oksa doszło do zderzenia się dwóch samochodów osobowych. Z informacji CPR wynikało, że z pojazdu nie może wyjść jedna osoba. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Jędrzejów stwierdzono zderzenie dwóch samochodów osobowych Opla Corsy i Hyundai i40 na skrzyżowaniu dróg. Opel Corsa znajdował się na jezdni. Hyundai stał w rowie na kołach, blokując częściowo jeden pas jezdni. W pobliżu miejsca zdarzenia znajdowało się dużo osób postronnych. Na miejscu obecny był Zespół Ratownictwa Medycznego. Obok pojazdu Opel Corsa znajdował się mężczyzna, który twierdził, że pojazdem podróżowało trzech mężczyzn (brak osób wewnątrz samochodu). Pojazdem Hyundai podróżowały cztery osoby, dwie z nich znajdowały się na zewnątrz, natomiast kobieta i nieprzytomny mężczyzna znajdowali się wewnątrz na tylnej kanapie. Kierujący Działaniem Ratowniczym zgłosił potrzebę zadysponowania kolejnych zespołów z ZRM. Teren działań zabezpieczono i oświetlono. W trakcie wykonywania dostępu do rannego przy użyciu sprzętu hydraulicznego, ZRM zajmował się osobami będącymi na zewnątrz pojazdu. Po wydobyciu przez strażaków nieprzytomnego mężczyzny przekazano go ZRM, z którym wspólnie podjęto czynności resuscytacyjne. W trakcie przeprowadzanego rozpoznania ustalono wraz z Policją, że Hyundaiem podróżowały cztery osoby (mężczyzna, trzy kobiety w tym nastolatka - 15 lat), natomiast Oplem czterech mężczyzn. W trakcie prowadzonych działań pojawił się kolejny mężczyzna, twierdzący, że w trakcie zdarzenia był pasażerem Opla i po opuszczeniu pojazdu udał się do domu. Został przebadany przez ZRM i pozostał na miejscu.

W trakcie prowadzonych czynności resuscytacyjnych, na miejsce przybyły kolejne ZRM wraz z lekarzem, który po przebadaniu poszkodowanego stwierdził zgon o godzinie 2.55. Miejsce, w którym znajdowało się ciało osłonięto parawanem. W wyniku zdarzenia siedem osób zostało zabranych przez PRM do szpitali w Jędrzejowie i Włoszczowie. W trakcie ustalania przez Policję danych personalnych uczestników wypadku, stwierdzono, że mężczyzna u którego lekarz stwierdził zgon jest funkcjonariuszem KP PSP we Włoszczowie. Informację tę przekazano do SK KP w Jędrzejowie, a za jego pośrednictwem poinformowano SK KW w Kielcach, a także Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego. O godz.4.04 na miejsce zdarzenia przybył Naczelnik Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego KP PSP w Jędrzejowie, który przejął dowodzenie. Następnie o godz. 4.43 przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jędrzejowie. Na polecenie Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego została zadysponowana grupa operacyjna. Do zdarzenia przybył również Zastępca Komendanta Powiatowego PSP we Włoszczowie. Po zakończeniu działań Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego wraz z grupą operacyjną Komendy Wojewódzkiej w Kielcach odwiedził poszkodowanych w Szpitalu oferując rodzinie tragicznie zmarłego funkcjonariusza pełną pomoc oraz w celu udzielenia wsparcia psychologicznego zadysponował poprzez KCKR psychologa z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, oraz przez SKKW PSP w Kielcach psychologa Komendy Wojewódzkiej PSP. Z-ca Komendanta Świętokrzyskiego PSP w Kielcach poinformował Księdza Kapelana kieleckich strażaków o zaistniałym zdarzeniu. Ksiądz kapelan zaoferował swoją pomoc.

W dniu 22.04.2018 roku o godzinie 11.44 do tutejszej Komendy przybyła pani psycholog z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, która wraz z Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Jędrzejowie udała się do Szpitala w Jędrzejowie w celu udzielenia wsparcia psychologicznego żonie zmarłego strażaka.

O godzinie 12.58 Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jędrzejowie wraz z Kapelanem strażaków udał się do Szpitala w Kielcach gdzie odwiedzili hospitalizowaną 15-to letnią uczestniczkę zdarzenia. Ponadto w dniu 22.04.2018r. od godz. 16.00 udzielana była pomoc psychologiczna rodzinie zmarłego w wypadku strażaka. 

W dniu 23.04.2018r. psycholog z KW PSP w Kielcach  przeprowadził w Komendzie Powiatowej PSP Włoszczowa rozmowę ze strażakami i kolegami tragicznie zmarłego funkcjonariusza.

Opracował: kpt. Sylwester Delipacy

Foto: Archiwum KP PSP Jędrzejów

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie

ul. Reymonta 5, 28-300 Jędrzejów

Telefon kontaktowy

fax. 41 386 52 02

Elektroniczna skrzynka podawcza

/0xsb2i22kk/skrytka